תפריט נגישות

סמל אבינועם שמשוני ז"ל

אבינועם שמשוני
בן 20 בנפלו
בן כרמלה ומנחם
נולד בתל אביב
בל' בכסלו תש"ח, 13/12/1947
התגורר בנירים
התגייס ב-ספטמבר 1965
שרת בנח''ל נח"ל מוצנח - גד' 50, חטיבת הצנחנים גד' 101
נפל בקרב
בכ"א באדר תשכ"ח, 21/3/1968
במבצע כארמה
מקום נפילה: כראמה
באזור ירדן
מקום קבורה: תל אביב - קרית שאול
אזור: 1, חלקה: 3, שורה: 6, קבר: 11.

קורות חיים

בן מנחם וכרמלה. נולד ביום ל' בכסלו תש"ח (13.12.1947) בתל אביב. בגיל שנתיים עברו הוריו לגור בגבעת שמואל ושם סיים אבינועם את לימודיו בבית הספר היסודי. בנעוריו הצטרף ל"השומר הצעיר" ולאחר מכן עבר לבית הספר החקלאי "מקוה ישראל" ומקצועותיו הראשיים היו עצי פרי ודיר. שאיפתו היתה ללמוד חקלאות ולהמשיך את חייו בקיבוץ. הוא הצטרף איפוא עם חבריו לגרעין השלמת קיבוץ נירים. אבינועם אהב את הטבע ובייחוד התעסק במעקב אחרי ציפורים ואורח חייהן. כן התעניין בחיי הפרפרים וברשותו היה אוסף פרפרים יפה. הרבה לטייל בארץ גם במסגרת הנוער וגם בגפו, והכיר בה כל שביל.

לצה"ל גוייס בספטמבר 1965 יחד עם חבריו, והתנדב לנח"ל. עם סיום הטירונות הוחלט בגרעין לשלוח אותו לקורס מ"כים ולאחר שסיים את הקורס הצטרף לנח"ל מוצנח אשר במסגרתו הצטיין.

בפרוץ מלחמת ששת הימים השתתף בקרבות וגם לחם נגד חבלנים. מן המלחמה יצא מבוגר יותר ברוחו מתוך מה שעבר עליו בימי המלחמה הקצרה. מפקדיו ראו אותו כבעל מקצוע מעולה בתפקידו וגם חניכיו אהבוהו מאד כי הוא ידע להביא אותם לידי ביצוע פקודותיו לא בכוח כי אם בהשפעתו האישית. עוד הוא בשירות חובה ואבינועם יצא לפעולת תגמול נגד בסיסי החבלנים הירדניים. פעולה זו ידועה כמבצע כראמה (עיירה ממזרח לירדן אשר בה התרכזו וממנה יצאו חבלני האויב לשטח-ישראל) ובמבצע זה נפל; זה היה ביום כ"א באדר תשכ"ח (21.3.1968). הובא למנוחת עולמים בבית הקברות הצבאי בקרית שאול.

חבריו בקיבוץ נירים ייסדו ספרייה עיונית על שמו. במלאת שנה לנפלו הוציא קיבוץ נירים חוברת לזכרו. בכרך ד' של "גוילי אש", ילקוט עזבונם של הבנים שנפלו במערכות ישראל, הובא מעזבונו.

הופק במערכת "גלעד-לזכרם", באמצעות חב' תבונה בע"מ (054-6700799)
בניית אתרים: לוגו חברת תבונה