תפריט נגישות

טוראי צבי שיק ז"ל

צבי שיק
בן 23 בנפלו
בן רחל ואשר-אנשל
נולד בהונגריה
בי"א בשבט תרפ"ו, 26/1/1926
התגייס ב-מרץ 1948
שרת בפלמ"ח - חטיבת יפתח
יחידה: הגדוד הראשון - "העמק"
נפל בקרב
בי"א בתמוז תש"ח, 18/7/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: שילטא אל בורג'
באזור ירושלים והסביבה
מקום קבורה: ירושלים - הר הרצל
אזור: ב, חלקה: 3, קבר: 90.
קבר אחים

קורות חיים

צבי בן אשר-הנשל ורחל, נולד ביום י"א תרפ"ו (26.1.1926) בהונגריה. בילדותו חונך חינוך יהודי מסורתי, לו היה נאמן כל ימיו. עם בוא הגרמנים להונגריה, בשנת 1944, נותק מבית-הוריו ועבר את מחנות-המות. עם שחרור מחנה "דכאו 4" הוצא בנס מבין הגופות המתים, הוכנס לבית-חולים וחזר לאיתנו.

בתחילת שנת 1946 עלה ארצה באנית-המעפילים "מכס נורדוי". הסתגל לחיי הישוב. עבד בבניין, ובערבים היה עוסק בלימודים, ובשעות הפנאי תמך בעולים החדשים, מלמדם עברית ומקרבם לבעיות הארץ. נכון תמיד לעזור לזולת.

במרץ 1948, התגייס לפלמ"ח לגדוד הראשון, פלוגה ב', בטירת-צבי. צורף לפלוגה הדתית שבחטיבת "יפתח" ולחם בכל הקרבות בהם השתתפה - מהדיפת ההתקפה הסורית בקרב מלכיה ועד הירידה לצריפין והשתתפות בעשרת ימי הקרבות שבין הפוגות א' וב' בקרבות ענבה, קבאב ודניאל, בהם הצטיין כמקלען.

עם סיום הקרבות ב"מבצע דני" הוטל על פלוגתו לתפוס את המשלט החולש על כביש רמלה-לטרון. בליל ה-17-18 ביולי 1948 כבשה חטיבת "יפתח" פלמ"ח את מרחב שילטא, חירבת-אל-בורג', ביר-מעין, תל-שילטא ורכס חירבת קוריקור. בהתקפת נגד משוריינת של הלגיון הערבי נהדף הכח הפלוגתי מרכס קוריקור. ניתנה פקודת נסיגה. אליהו נפצע בכתפו ולא יכל לעמוד בנסיגה המהירה.

נפל ביום י"א בתמוז תש"ח (18.7.1948). הוא למנוחת עולמים בהר הרצל בירושלים.

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה