תפריט נגישות

משה בן-ציון ברזני ז"ל

משה ברזני
בן 21 בנפלו
בן לולו ואברהם
נולד בעירק - בגדד
בב' בתמוז תרפ"ו, 14/6/1926
התגורר בירושלים
שרת בלח"י
עלה לגרדום
בב' באייר תש"ז, 22/4/1947
בתקופת המאבק בשלטון הבריטי
מקום נפילה: ירושלים
באזור ירושלים והסביבה
מקום קבורה: ירושלים - הר הזיתים

קורות חיים

משה ברזאני, בן לולו ואברהם נולד בעיר בגדאד, שבעיראק, ביום ב' תמוז תרפ"ו (14.6.1926). כשהיה בן שש עלתה משפחתו לארץ ישראל.

משה גדל והתחנך בירושלים וכבר מגיל צעיר החל לסייע בכלכלת המשפחה ועקב כך נאלץ לנטוש את לימודיו. מילדותו גדל באוירה של כמיהה לגאולת העם ועד מהרה הצטרף לשורות הלח"י, שבה פעל גם אחיו הבכור שאול. משה השתתף בכמה פעולות חבלה ומיקוש ובכללן פיצוץ הרכבת ליד כפר מלחה שבמערב ירושלים.

באחד מימי המצור הצבאי, 9 במארס 1947, הוטלה עליו משימה להתנקש בחיי מפקד הדיביזיה התשיעית הבריטית. הוא יצא לפעולה כשבכיסו רימון-יד אבל הופתע ונתפס על ידי סיור של חיילים בריטיים ליד "מחנה שנלר" ואחר-כך הועמד למשפט צבאי.

משה כפר בסמכות בית הדין לשפטו והצהיר בפני שופטיו: "העם העברי רואה בכם אויב ושלטון זר במולדתו. אנו, אנשי לוחמי חרות ישראל, לוחמים בכם לשחרור המולדת. במלחמה זו נפלתי בשבייכם ואין לכם כל רשות לשפוט אותי. בתליות לא תפחידונו, להשמידנו לא תצליחו. עמי, וכל העמים המשועבדים לכם, ילחמו באימפריה שלכם עד חרמה". השופטים פסקו לו גזר דין מוות בתלייה ואחרי הקראת פסק הדין קם על רגליו ושר בקול רם את "התקווה".

משפחתו ומשפחת מאיר פיינשטיין, איש אצ"ל, חברו לתא המוות, ניסו לשכנע את השניים לבקש חנינה, אך הם לא נעתרו להפצרות.

עם התקרב מועד התלייה ביקשו השניים מחבריהם להעביר להם שני רימוני-יד כדי לפוצץ עצמם ביחד עם תליינם והנילווים אליהם ואולם הודעתו של הרב יעקב גודלמן, שבא להיות עמם יום לפני ההעלאה לגרדום, על חפצו להיות נוכח בשעת התלייה שינתה את תכניתם.

ביום ב' אייר תש"ז (22.4.1947), קודם שהגיעו התליין ומלוויו לתא הגרדום, הניחו שני הלוחמים את הרימונים בין ליבותיהם, התחבקו ובשירת "אדון עולם" פוצצו את עצמם.

הם הובאו למנוחת עולמים בהר הזיתים שבירושלים.

תמונתו של משה ברזני מתנוססת על בול מבולי הסדרה "הרוגי המלכות בדור התקומה".

בן 21 במותו.

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה