תפריט נגישות

טוראי משה שטיין ז"ל

משה שטיין
בן 20 בנפלו
בן חיה ויוסף שמואל
נולד בפולין
בכ"ה באלול תרפ"ח, 10/9/1928
התגייס ב-ינואר 1948
שרת בגבעתי - תש"ח, חיל השריון, חיל הקשר והתקשוב
יחידה: גד' 55, חט' 401, גד' 52
נפל בקרב
בי' בטבת תש"ט, 11/1/1949
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: רמת הכובש
באזור מרכז הארץ והשפלה
מקום קבורה: רחובות

קורות חיים

בן שמואל וחיה. נולד ב-10.9.1928 בפולין. עלה ארצה עם הוריו ב-1936, והתיישבו ברחובות.

את חינוכו העממי קיבל בבית הספר ברחובות, ואחר כך למד בבית הספר המקצועי "מונטיפיורי" בתל-אביב. במשך לימודיו בכיתות ז' ו-ח' ובבית-הספר "מונטיפיורי", הקדיש את שעות הפנאי שלו להקמת לול, ולעיבוד חלקת האדמה שליד הבית - גן ירקות. רבה היתה אהבתו לחי ולצומח. לאחר שסיים את לימודיו החל לעבוד במסגריה ברחובות, והצטיין כרתך. היה נער שקט וצנוע, כיבד את הוריו, והיה מסור ונאמן לבית. בגיל 14 הצטרף לגדנ"ע, וכשנתבגר הועבר לשורות חיל-השדה. היה מסור ל"הגנה", ונענה לכל צו וקריאה.

עם פרוץ המאורעות רצה להתגייס לשורות הלוחמים, אולם לא נתקבל בגלל גילו הצעיר. רק בינואר 1948 הצליח להתגייס, וצורף לאחד מגדודי חיל-הרגלים. זמן קצר לאחר שנתגייס נשלח לקורס-הקשרים הראשון, ושירת בתפקיד זה עד יום מותו. השתתף בכל פעולות הגדוד, למן כיבוש הכפר הערבי סלמה, דרך מבצע "נחשון" וקרבות לטרון, והיה בין הלוחמים לשחרור נגבה, והמשלטים הרבים בסביבות עיראק א-סוידאן. בתקופת שירותו בצבא הצטיין בקור-רוח ובישוב הדעת.

ב-3 בינואר 1949 יצא עם חבריו לפעולת-עונשין נגד העיראקים, באחד המשלטים שממול קיבוץ רמת-הכובש. אחרי קרב אכזרי של 48 שעות, ולאחר שמשה וחבריו לחפירה הדפו בעצמם מחלקת עיראקים שלמה וגרמו להם אבידות קשות, בהתקפת-הנגד שערך האויב עם הבוקר, נפצע ברסיסי פגז שחדר לעמדתו ממרחק של 20 מטר, ונלקח לבית-החולים. אולם כל המאמצים להצילו עלו בתוהו, והוא מת ב-11 בינואר 1949. למחרת היום הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות ברחובות.

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה