תפריט נגישות

טוראי יהודה (ליאון) שפייר ז"ל

יהודה שפייר
בן 17 בנפלו
בן דינה ויעקב
נולד ביוגוסלביה
בט' באייר תרצ"א, 26/4/1931
התגורר ברמת גן
שרת בפלמ"ח - חטיבת יפתח
יחידה: הגדוד הראשון - "העמק"
נפל בקרב
בי"א בתמוז תש"ח, 18/7/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: שילטא אל בורג'
באזור ירושלים והסביבה
מקום קבורה: גבעתיים - נחלת יצחק

קורות חיים

בן יעקב ודינה, נולד ב-26.4.1931 בבלגרד, בירת יוגוסלביה. עלה בשנת 1933. גמר בית-ספר עממי והחל לעבוד כצורף-זהב, כאחיו הגדול ממנו, כדי לתמוך באמו. היה חבר פעיל של "הנוער העובד" ובין הראשונים שיסדו את קבוצת "אלומה" בסניף רמת-גן. אהב שירה ומוסיקה, מלא חיים ותסיסה. מבוגר ברוחו ועז בהחלטותיו, למרות גילו הרך.

עם פרוץ מלחמת-השחרור הקדים להתגייס לפלמ"ח, אך אחרי תקופה מסוימת של אימונים במסגרת הגדוד הראשון של הפלמ"ח שוחרר כדי לעזור לאמו שנשארה בודדה, לאחר שגם אחיו הגדול התגייס. ואולם יהודה לא שקט עד אשר הלך בעקבותיו והתגייס גם הוא. לתחנוני אימו שלא יעזבנה, ענה: "אל תבכי, אמא ואל תצטערי, אלא, תהיי גאה שיש לך בנים גיבורים ותהיי גם את אם גיבורה". תחילה שירת בשמירת הגבולות ברמת-גן, אך לבו לא נתנו להיות מנותק מחבריו הלוחמים ודרש להעבירו לשורות הלוחמים בקווי-האש הראשונים.

בליל ה-17-18 ביולי 1948 כמה שעות לפני שההפוגה שניה נכנסה לתוקפה כבשה חטיבת יפתח-פלמ"ח את מרחב שילתא חירבת אל-בורג', ביר מעין, תל-שילת ורכס חירבת קוריקור. בהתקפת נגד משוריינת של הלגיון הערבי נהדף הכוח הפלוגתי מרכס קוריקור. 45 מלוחמי הפלוגה נפלו בקרב, יהודה ביניהם, ביום י"א בתמוז תש"ח (18.7.1948). והוא אך בן 17.

הובא למנוחת עולמים בבית-הקברות בנחלת יצחק ב-21.7.1948.

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה