תפריט נגישות

סמל ניר פוחצ'בסקי ז"ל

ניר פוחצ'בסקי
בן 19 בנפלו
בן ציונה ויפתח
נולד ברמת גן
בי"ד בתמוז תשי"ג, 27/6/1953
התגייס ב-9.5.1972
שרת בחיל השריון
יחידה: מפח"ט 204
נפל בקרב
בי"ט בתשרי תשל"ד, 15/10/1973
במלחמת יום הכיפורים
מקום נפילה: מעוז בודפשט
באזור סיני ותעלת סואץ
מקום קבורה: תל אביב - קרית שאול

קורות חיים

ניר בן ציונה ויפתח, נולד ביום י"ד בתמוז תשי"ג (27.6.1953) ברמת-גן. הוא למד בבית-הספר היסודי "ארנון" ברמת-גן ואחרי-כן המשיך ולמד בבית-הספר התיכון "בליך" וסיים את לימודיו בבית-הספר התיכון "אנקורי" בתל-אביב. ניר, שכונה בשם ניריק, היה בעל טעם אמנותי ונהנה מקריאה בספרים ומהאזנה למוסיקה. כל מי שרצה לשבות את לבו היה מעניק לו ספר או תקליט ובכך גרם לו הנאה מרובה. ספרייתו העשירה העידה על טעם משובח ועל נפש רגישה ליצירות אומנות. יחד עם זאת התעניין בספורט והיה שחיין מצטיין.

ניר גויס לצה"ל בתחילת מאי 1972 והוצב לחיל השריון. הוא הוצב ביחידת חיל רגלים משוריין וסיים בהצלחה קורס מפקדי כיתות בחרמ"ש. אחרי-כן נשלח לשרת ביחידת שריון בגזרה הצפונית בסיני. ביחידתו היה חייל מסור וממושמע שמילא בדייקנות ובשלמות את כל המשימות שהוטלו עליו וזכה להערכה רבה מצד מפקדיו. במלחמת יום הכיפורים יצאה יחידתו לכיוון תעלת סואץ כדי להשתתף בבלימת התקפות השריון של המצרים ולחלץ את חיילי צה"ל שהיו נצורים במעוזים. הכוח של ניר יצא לעבר מעוז "בודפשט", שהדרך אליו הייתה חסומה על-ידי יחידת קומנדו מצרית. בדרכו נתקל הכוח במארב ובקרב שהתפתח נפגע ניר ונהרג. הוא נפל ביום י"ט בתשרי תשל"ד (15.10.1973) והובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין בקרית- שאול. השאיר אחריו הורים ואח. לאחר נופלו הועלה לדרגת סמל.

במכתב תנחומים למשפחה השכולה כתב מפקדו: "סמל ניר פוחצ'בסקי נמנה עם הכוח שפרץ את כיתור האויב ליד מוצב החוף - "בודפשט" ונתקל, אגב כך, במארב מצרי. בגמר הקרב נהדף האויב, כוחותינו חברו עם המעוז ושחררו את לוחמיו מן הכיתור המאיים. סמל ניר פוחצ'בסקי ז"ל שירת ביחידת שריון ובימי שירותו בלט בנאמנותו לתפקידו, בדבקותו במטרה ובמסירות הרבה שהקדיש לחייליו. טוב לבו ויושרו האישי היו דוגמא ומופת לחבריו".

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה