תפריט נגישות

טוראי ישראל פרנק ז"ל

ישראל פרנק
בן 26 בנפלו
בן אסתר וחיים
נולד ברומניה
בכ"א באלול תרפ"א, 24/9/1921
שרת בחטיבת אלכסנדרוני (חי"ש)
נפל בעת מילוי תפקידו
בד' באייר תש"ח, 13/5/1948
מקום נפילה: כפר סבא הערבית
באזור מרכז הארץ והשפלה
הונצח בירושלים - הר הרצל, חלקת נעדרים

קורות חיים

בן חיים ואסתר. נולד בכ"א באלול תרפ"א בארציז שבבסרביה (אז רומניה). נודע כנער שובב ועליז, וגם כשגדל הצטיין בהומור וכינוהו "ליצן".

הסתיר את סבלו מהזולת, נמנע להיעזר באחרים והתחשל לעמוד בפני תלאות ולהיעזר בכוחות עצמו. בבית-הספר העממי והתיכוני העברי חיבב את הלימודים המדויקים. למד שלוש שנים הנסת-בנין בטכניון בקישינוב ולא הספיק לסיים לימודיו בגלל פרוץ המלחמה. ב-1942 יצא עם המשפחה לרוסיה המרכזית ולטשקנט. הסתכן לא פעם בהגנתו על חלשים והתמצא במצבים קשים לספק את צרכי המחיה של המשפחה. שירת בצבא הרוסי והשתתף בהרבה קרבות.

ב-1946 עלה ארצה ומיד הצטרף לשורות ה"הגנה", התערה במהירות בחיי הארץ ומצא לו עבודה.

כשהחלה מלחמת-השחרור הציע לו קצין-הגיוס להתנדב כחובש.

"את המלאכה הזאת תשמרו בשביל בחורות", אמר והלך לקורס לחבלנים. השתתף בהצלחה בהרבה פעולות פיצוץ ומיקוש באזור ה"משולש". משהגיע חג הפסח תש"ח והוא רצה לנסוע אל הוריו לחג, לא ניתן לו הרשיון לכך. הוא חמק מהמחנה. הקצין הרגיש בהעדרו ויצא לרדוף אחריו בטנדר. הוא הצליח להסתתר והקצין ואנשיו חזרו בלעדיו, אך מתוך כבוד לקצין ולמשמעת חזר מרצונו והתיצב. בליל ה-13 במאי 1948 השתתף בכיבוש כפר-סבא הערבית. וכשבאה התקפת-נגד של הלגיון הערבי מיקש את דרכם והיה יכול להיסוג עם האחרים, אך בדרך מצא חבר פצוע ונשאר לקחתו ולהוציאו משדה-הקרב ולהביאו למקום מבטחים, וכך אבדו שניהם.

מצבה לזכרו הוקמה בבית-הקברות הצבאי שעל הר-הרצל בירושלים.

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה